x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 01/2021 Gender a sociální práce

Čtení pro malé feministy a feministky

28.2.2021, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i teenagery a teenagerky, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

📖 Anna ze Summerside je 4. románem ze série o nezdolné rusovlásce, která si navzdory drsnému osudu zachovává životní optimismus. Anna Shirley už nežije v Zeleném domě, kam přišla coby nechtěný sirotek jako devítiletá, ale stává se po vysokoškolských studiích ředitelkou střední školy Summerside. Role se otáčejí a ta, o jejímž životě kdysi rozhodovaly nezvratné autority, přebírá jejich roli. Zvládne být spravedlivá i laskavá? Více než 100 let stará série Kanaďanky Lucy Maud Montgomery loni okouzlila diváky v nové seriálové adaptaci (Netflix) stejně jako v době svého vzniku tehdejšího britského premiéra Herberta Henryho Asquitha, který byl jejím velkým fanouškem. Možná proto vychází v novém aktualizovaném vydání i v češtině.

Doporučený věk: 14+

📖 R.U.R. - komiksová adaptace sci-fi Karla Čapka, které přineslo světu slovo „robot“, vyšla u příležitosti sta let od napsání této slavné divadelní hry. Do panelů a bublin jej převedla Kateřina Čupová, mladá animátorka z Beskyd se slabostí pro mangu, a hned získala nominaci na komiksovou cenu Muriel v kategorii kresba. Čapkovo varování, že si člověk nemá hrát na stvořitele a přivlastňovat si roli boha, potažmo přírody, je živé dodnes, obzvláště v diskuzích o zásazích do lidské DNA nebo klonování živočichů. 

Doporučený věk: 12+

📖 Moje rudá knížka: Pamatujete, jak jste se smáli u Velké knihy čůrání od Jakuba Plachého? Stejný cíl pobavit, ale ještě těžším tématem si dala grafička Lenka Blažejová. Menstruace je pořád předsudky obtěžkána jako budoucí matka paterčat a často máme pocit, že není o co stát. Tato ilustrovaná příručka je ale dobrým začátkem, jak změnit pohled na přirozený jev, bez kterého by tu nebyl nikdo z nás. A nejlepší je, jestliže pohled měnit vůbec nemusíte, protože takto k menstruaci přistupujete ještě než se s ní poprvé setkáte, třeba díky této knížce.

Doporučený věk: 8+

📖 Dobrou noc, Planetko je útlá knížka, která je jako dělaná pro první seznámení s komiksem, a to klidně pro malé nečtenáře a nečtenářky. Zní to jako nesmysl? Ale není, stačí si jen pečlivě prohlížet obrázky. Autor Ricardo Liniers věnoval své dcerce Emmě roztomilého plyšáka a ta jej s dětskou vynalézavostí pojmenovala Planetka. Kdo má jméno, má příběh, a ten Planetkův se odehrává v noci, kdy jeho malá Emma po celodenním hraní spí. Uvidíte, že i s minimem slov, se dají zažít velká dobrodružství.

Doporučený věk: 4+

📖 Kiosek a paní Olga k sobě neodmyslitelně patří. Možná proto má kniha už v obálce vyříznuté okénko, přes které na jeho majitelku a zároveň obyvatelku vidíme, jak si čte svůj oblíbený časopis o cestování uvnitř své trafiky, která je celý její svět. Hravá kniha na pomezí ilustrace a komiksu o skutečnosti, že i malá změna může započít velkou cestu za našimi sny. Jen se nenechat ukolébat pohodlím a dostupným množstvím sušenek. ;)

Doporučený věk: 3+

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Rozi Mlčková (12) z Prahy. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by nám rádi napsali recenzi na aktuální knihu, ozvěte se nám!)

V poslední době hledám ve všech nových knihách covidovou pandemii nebo něco, co by s ní souviselo. Mohlo by to být pro spisovatele a spisovatelky skvělé téma a divím se, že jsem zatím takových knih pro starší děti a mladistvé našla tak málo. V druhém díle fantasy série Francouzky Christelle Dabos „Projít zrcadlem“ nazvaném Zmizelí ze Svitu Luny jsem ale nějaký náznak objevila. 

Příběh se podobně jako v prvním díle věnuje dění na jedné z arch (což jsou obrovské lodě zavěšené na nebi paralelního světa). Tentokrát se vyprávění odehrává na arše Pól, kde je velmi důležité postavení jednotlivce ve společnosti, a kam byla zasnoubena hlavní postava Ofélie. Duchu Pólu, Farukovi, zde podlézá celé společenství archy. Všichni se ho snaží zaujmout, protože ten, kdo je zrovna oblíbený, má moc. Rodina, která se netěší Farukově přízni, je na tom velice špatně a skoro nemá z čeho žít. Bez Faruka se nikdo neobejde. Myslím si, že se to docela podobá situaci s naší vládou. Nechci tím úplně říct, že se bez ní neobejdeme, spíš že kdybychom neměli někoho, kdo by nám říkal, co máme dělat, a neměli bychom žádná opatření ani zákazy, lidí by asi umíralo mnohem více. Zároveň jsou si mocní své moci vědomi a často ji zneužívají. Kdo se jejich moc snaží omezit, je pak mocnými zničen – a u nás je to s premiérem Babišem podobné.

V určitých částech je příběh hrozně zamotaný. Občas jsem si musela přečíst nějakou větu ještě jednou, abych pochopila její význam. Nevadilo mi to. Naopak jsem byla ráda, že čtu něco složitějšího, protože mě malinko začaly nudit knihy, které měly předvídatelnou zápletku. Ale vadilo mi, že se z druhého dílu pomalu stávala detektivka. Několik postav zmizelých za zvláštních okolností, usilovné hledání důkazů… A všude samá intrika.

Moc se mi líbí, že hlavní hrdinka není vůbec dokonalá. Většinou mají hlavní hrdinové a hrdinky fantasy románů nějakou schopnost jako jediní na světě a jsou výrazně jiní. Ofélie je proti nim nešikovná a neohrabaná a nijak zvlášť jí nezáleží ani na vzhledu. Vždy se velmi snaží, přestože nebývá nejlepší. Vlastně žádná z postav není bezchybná a v tom se tento fantazijní svět blíží tomu našemu. Celkově mi přijde, že měla autorka originální nápad světa arch, který dokázala promyšleně a do detailu vykreslit. A jsem moc ráda, že všechny její knihy jsou tak dlouhé. 

Na konci 2. dílu série zmizí Oféliin snoubenec, a ona se jej vydává hledat na Archu Babylon – ale o tom už vypráví díl třetí. 

Christelle Dabos: Zmizelí ze Svitu Luny, přeložila Drahoslava Janderová, Baobab (2019)

SETKÁNÍ

Doporučovat návštěvu výstavy, čtení nebo festivalu je aktuálně kvůli epidemiologické situaci velmi nejisté. Jestliže se ale chcete setkat s více autentickými nezletilými recenzenty a recenzentkami, na Radiu Junior najdete videorecenze Knižních agentů. Seznamte se s Adél, Amy nebo Pepou a jejich knižními tipy. 

Tady odkaz na jejich Youtube kanál.

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

E-book napadl Američana Michaela S. Hartla už v roce 1971, kdy založil svůj Projekt Gutenberg. Dalších takřka 30 let se elektronické knihy objevovaly převážně jen s IT a technickou tematikou. Zlom přišel v roce 2000, když autor bestsellerů Stephan King poskytl svou knihu Riding the bullet ke čtení na internetu zdarma. Nevýhodou e-knihy je, že k jejímu přečtení potřebujete další zařízení (čtečku, mobilní telefon, laptop…), naopak výhodou její obrovská skladnost. Na českém knižním trhu tvoří prodej e-knih jen jednotky procent, naopak směrem na západ od našich hranic objem prudce vzrůstá. S ohledem na náklady tisku je e-kniha ideální formou, pokud se chystáte vydat si knihu sami.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *