x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 01/2024 Zapomenutá místa ženské historie

Reportáž z vernisáže výstavy Praha feministická. Místa, kde se psala historie

31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s.

V předvečer Mezinárodního dne žen, 7. března 2024, se v prostorách Kampusu Hybernská uskutečnila vernisáž výstavy Praha feministická s podtitulem Místa, kde se psala historie, zaměřená na přelom 19. a 20. století s částečným přesahem do období moderní historie.

Členitý prostor ve třetím patře budovy A se pár minut před 18. hodinou zaplnil návštěvnictvem, které sem přivedlo jedno – zájem o místa, která jsou spojena s historií české ženské emancipace. Na začátku vernisáže přivítala ředitelka Gender Studies, o.p.s. Johana Jonáková příchozí, pronesla úvodní slovo a poděkovala všem participujícím. Následně dostala slovo historička a archivářka Milada Sekyrková, která výstavu zasadila do historického kontextu. O přípravě a celém konceptu výstavy promluvily také její autorky – Markéta Štěpánová a Marie Koval. Poté dostal slovo Jan Dufek z kreativní skupiny Dílna a představil digitální mapu Feministická Praha, obsahující místa v centru Prahy, která jsou spojena s počátky a historií feministického hnutí. Nemohlo chybět ani představení knihovny Jiřiny Šiklové od Lu Přibyl. Moderace celého večera se ujala Agáta Hrdličková.

Vernisáž i hudební zážitek!

Foto: Martina Adlerová

Proslovy participujících doplnila svým klavírním vystoupením Nina Honová, a to skladbami od Vítězslavy Kaprálové a Leoše Janáčka, čímž přiblížila návštěvnictvu i dobový hudební kontext. V rámci vernisáže měly*i příchozí možnost zasoutěžit si o komentovanou prohlídku výstavy, komentovanou procházku feministickou Prahou a v neposlední řadě také o roční registraci do Knihovny Jiřiny Šiklové a knihu Hnízdo feminismu, a to prostřednictvím vědomostního kvízu, který otestoval jejich znalosti i pozornost při čtení textů na výstavních panelech. K procházení se výstavou zahrála svůj set také DJka Mary C. O občerstvení se pro příležitost vernisáže postaraly Kuchařky bez domova.

Průvodkyně Anna Kovářová

Po úvodních proslovech se návštvnictvo odebralo k jednotlivým panelům, na kterých na ně již čekala Anna Kovářová – fiktivní postava, která návštěvnictvu přibližuje historické reálie z pohledu pěti generací žen jedné rodiny. Na konci expozice pak může každý*á zanechat svou feministickou stopu na mapě Prahy.

Foto: Martina Adlerová

Expozice ze života Jiřiny Šiklové

V rámci vernisáže byl představen také tzv. Budoár Jiřiny Šiklové obsahující osobní předměty socioložky, disidentky a zakladatelky Gender Studies, o.p.s., mimo jiné například dopisy z vězení, nebo tzv. pašovací kabát, který byl pro veřejnost k vidění pouze u příležitosti vernisáže. 

Děkujeme všem příchozím za opravdu hojnou účast a za pozitivní ohlasy, které jsme měli*y možnost vyslechnout. 

Líbila se Vám také výstava? Chybělo Vám zde něco? Napište nám zpětnou vazbu do krátkého formuláře.


Výstavu Praha feministická: Místa, kde se psala historie je možné si v Kampusu Hybernská prohlédnout do 18. 4. každý všední den od 9 do 18h.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *