Gender pay gap
Vážené čtenářstvo,
podzimní melancholie, prohlubující se nerovnosti ve společnosti, vícenásobná krize a nejistoty, které nás obklopují, mohou vzbuzovat pocit stísněnosti jak na osobní, tak kolektivní úrovni. Proto bych ráda začala pozitivní notou a sdílela s vámi aktuální radost, kterou máme v Gender Studies, a totiž že jsme na konci září obdržely*i od brněnského feministického kolektivu Sdruženy Cenu Františky Plamínkové za rok 2022 za mimořádný přínos feministickému boji v rámci Česka a Slovenska! A je rozhodně co slavit a čím se inspirovat! Více se dozvíte v následujícím textu.
Listopadové číslo je tentokrát zaměřeno na téma, které ve společnosti rezonuje již delší dobu. V souvislosti s novou směrnicí EU o transparentnosti odměňování a povinnosti členských státu ji implementovat, je otázka rovného odměňování (a s tím souvisejícího gender pay gapu) velmi aktuální. Jak říká v rozhovoru, který se týká právě nové směrnice, Lada Wichterlová: „Nedostatek žen v dobře placených pozicích je výsledkem toho, jaké jsou podmínky na trhu práce a jaké je postavení žen ve společnosti.”
Na podmínky trhu práce z právního hlediska se zaměřila také Šárka Homfray a vysvětluje, co znamená stejná práce a práce stejné hodnoty na případu nedávné kauzy České pošty. Proč je stále tabu mluvit o penězích v partnerství, mezi přáteli nebo kolegy*němi v práci? A proč je důležité, abychom o výši svých mezd či platů hovořili otevřeněji? Nad tím se zamýšlí ve své reflexi Ilona Vlachová. Stručný návod, jak na nerovné odměňování a jak funguje mzdová a platová kalkulačka v rámci projektu 22 % k rovnosti představuje Petra Sofie Haken.
Lze v československé historii hovořit o rovném odměňování žen a mužů? V textu naší kolegyně Johany Jonákové se dozvíte, jak to souvisí s naším projektem Československo v paměti žen. V anketě [níže na stránce] jsme se ptaly*i na rovné odměňování v neziskovém sektoru a zjišťovaly*i, jak transparentní jsme ve vlastních řadách.
V tomto čísle také přinášíme ohlédnutí naší kolegyně Anny Kotkové za uplynulou Soutěží Firma roku: Rovné příležitosti 2022, jejíž téma bylo právě rovné odměňování. A pokud by vás zajímaly příklady dobré praxe, jak na rovné příležitosti ve firmách, přečtěte si zkušenosti vítězných organizací. Zároveň jsme vyhlásili nový ročník Soutěže 2023 na téma digitalizace práce.
Tradičně jsme pro vás připravily*i i bohaté čtenářské tipy (třeba jako inspiraci na Vánoce). Na téma rovného odměňování a gender pay gapu se zaměřila naše knihovnice Lucie Přibyl v Tipech z naší Knihovny Jiřiny Šiklové. V rubrice Čtení pro malé feministy a feministky se dozvíte inspirativní tituly z řad dětské literatury, které vybrala Kateřina Čopjaková. Osobně doporučuji dětskou recenzi, která je tentokrát věnována knize s tématem romského holocaustu – komiksu Žofi Z‑4515. V rubrice Ze světa múz nepřehlédněte ani báseň Olgy Stehlíkové z její čerstvě vydané sbírky Zkouška sirén.
Srdečně vás zveme na kulturní akce, které právě chystáme! V rámci večerního cyklu Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové se můžete těšit hned na dvě diskuze – 29. 11. se Šárkou Homfray a Barborou Baronovou o nové knize Proč jsme tak naštvané? a 6. 12. na online diskuzi s Annou Hájkovou o její knize Poslední ghetto: Všední život v Terezíně. Diskutovat budeme o genderových aspektech dějin každodennosti v koncentračním táboře Terezín a výzkumu holocaustu.
Za výtvarné zpracování coveru tohoto čísla patří poděkování Janu Dufkovi.
Na závěr bych vám za celou redakci ráda popřála podnětné čtení, férovou odměnu za práci pro všechny a hodně sil do podzimních dní.
Marie Koval
šéfredaktorka
Obsah vydání:
Ústavní soud potvrdil, že jiná než zákonná kritéria pro stanovení hodnoty práce použít nelze
Ustanovení § 110 zákoníku práce je jedno z těch méně známých a v soudních rozhodnutích se neobjevuje příliš často. Jde však o klíčové ustanovení, jehož řádná aplikace zejména ve spojení s ustanovením § 16 zákoníku práce může být efektivním nástrojem v cestě za…
„Někdy i mlčení může říct víc“ v tomto případě neplatí
Mluvit o penězích je ve společnosti paradoxně větším tabu než sex, politika nebo náboženství. Mnohdy se tak neděje ani v partnerství, natož pak mezi přáteli či se zaměstnavateli. Proč je tomu tak a proč by o svých platech měly otevřeněji hovořit právě ženy? Opravdu…
Jak na rovné odměňování, když nevíte, kde začít
Stejnou odměnu za stejnou práci zaručuje již v současné době zákoník práce. Jak si zajistit, že toto právo bude dodrženo zrovna ve vaší firmě či organizaci? V rámci projektu 22 % K ROVNOSTI vznikla řada nástrojů, které mohou být užitečné i pro vás. Hledáte novou…
Kolik vydělávaly československé ženy za socialismu?
Zdá se vám, že se v poslední době mluví o právu na rovné odměňování? Tak vězte, že nerovné odměňování není nic nového, nové je jen o tom mluvit. Díky projektu Československo v paměti žen máme možnost se seznámit s konkrétními životními příběhy řady žen. Historická…
Konference Firma roku: Rovné příležitosti 2022
V pátek 7. října 2022 byly během tematické konference slavnostně vyhlášeny výsledky ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2022. Pro 14. ročník bylo ústředním tématem rovné odměňování. Ocenění Firma roku: Rovné příležitosti za rok 2022 získal Ústav mezinárodních…
Jak na rovné příležitosti v praxi – zkušenosti vítězů 14. ročníku soutěže Firma roku: Rovné příležitosti
Letošní ročník soutěže o ocenění Firma roku: Rovné příležitosti byl slavnostně uzavřen 7. října 2022 vyhlášením vítězů na závěrečné odborné konferenci. Reportáž z konference si můžete přečíst v tomto čísle zpravodaje Rovné příležitosti. Do 14. ročníku se…
Firma roku: Rovné příležitosti – vyhlášen již 15. ročník!
Gender Studies, o.p.s. vyhlašuje další ročník prestižního ocenění Firma roku: Rovné příležitosti. Opět vybereme ty nejlepší zaměstnavatele, kteří podporují rovné příležitosti. Přihlaste se do jubilejního 15. ročníku a zařaďte se po bok firem a organizací, které…
Don’t ask, don’t tell politika v oblasti rovného odměňování funkční není
Lada Wichterlová pracuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí jako odborná garantka projektu 22 % K ROVNOSTI pro inspektoráty práce a Akční plán. Genderovým aspektům trhu práce a oblasti rodinné politiky se věnuje dlouhodobě. Je členkou správní rady Gender…
ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY
Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale…
Tipy z Knihovny Jiřiny Šiklové na téma rovné odměňování
Tématem aktuálního čísla zpravodaje je rovné odměňování a ve stejném duchu pro vás naše knihovnice připravila doporučení, co si přečíst či půjčit v Knihovně Jiřiny Šiklové. Ani v roce 2022 není férovost v odměňování samozřejmostí, i když bychom si přály*i vidět…
Ze světa múz: DENIŠTĚ
Básnířka, prozaička a autorka knih pro děti Olga Stehlíková (1977) vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FF UK v Praze a publicistiku na VOŠP v Praze. Působí také jako nakladatelská i časopisecká redaktorka, editorka a literární publicistka. V rámci dalšího dílu…
Gender Studies dostalo Cenu Františky Plamínkové!
Na slavnostním večeru v rámci Feministické konference, kterou pořádal na konci září brněnský feministický kolektiv Sdruženy, jsme obdržely*i Cenu Františky Plamínkové za rok 2022 za mimořádný přínos feministickému boji v rámci Česka a Slovenska! A je rozhodně co…
Proč jsme tak naštvané? Pozvánka na Úterek se Šárkou Homfray
Srdečně vás zveme na diskuzi s odborovou právničkou a autorkou nové publikace Proč jsme tak naštvané? Šárkou Homfray a literární dokumentaristkou a nakladatelkou Barborou Baronovou. Diskuze se uskuteční 29. 11. od 18:00 u nás v knihovně v rámci večerního cyklu…
Poslední ghetto: Všední život v Terezíně – Pozvánka na Úterek s Annou Hájkovou
Srdečně vás zveme na diskuzi s Annou Hájkovou, historičkou, specialistkou na queer dějiny holocaustu a autorkou nedávno vydané publikace Poslední ghetto: Všední život v Terezíně. Diskuze se uskuteční online 6. 12. od 18:00 v rámci večerního cyklu Úterků s Knihovnou…