Čtení pro malé feministy a feministky

19.12.2019, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave
Přínášíme čtenářské tipy pro děti i teenagery, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale šírší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave

NOVINKY

📖 Hilda a král hory je čtvrtou komiksovou knihou Brita Luka Pearsona o svéhlavé modrovlásce milující dobrodružství. Tentokrát si Hilda nedobrovolně vymění místo s malou trollkou, ta se naopak probudí v její postýlce. Hilda přestává být člověkem a to její máma, o které čtenář doposud mnoho nevěděl, nemůže nechat jen tak. Příběh, který jde z akce do akce, opět nepostrádá severskou poetiku Muminů a přidrzlý humor. Navíc pokud malému čtenáři či čtenářcenebude stačit komiks, na Netflixu běží stejnojmenný animovaný seriál.

Doporučený věk: 6+

📖 Kapky na kameni, 50 příběhů českých a slovenských rebelek Moniky Kompaníkové a dalších 8 autorek a 26 ilustrátorek je domácí verzí úspěšných Příběhů na dobrou noc pro malé rebelky. Osudy významných Češek a Slovenek jsou vyprávěny srozumitelně a s nadhledem, občas si vypomáhají ustálenými spojeními z pohádek jako „...a žili šťastně až do smrti. Ale nechtěli jste někdy vědět, jak to bylo dál? Jak to vypadá, když se žije šťastně,” začíná medailon právničky Jana Palacha a mnohých disidentů a disidentek Dagmar Burešové. 

Doporučený věk: 8+,  ideální pro společnou četbu s dítětem

📖 Ranařky Jennifer Mathieu představují povedený žánrový koktejl milostného dívčího románu a úvodu do feminismu. Vivien je šestnáct let a už ji opravdu štve, jak se k ní a jejím spolužačkám většina kluků ve škole chová, a hlavně, že jim jejich nejapné poznámky a hry typu “strč a sáhni si” procházejí u učitelů jakoby nic. Rozhodne se vydávat fanzin Ranařky inspirovaný hnutím Riot Grrrl a spojit se ostatními dívkami. Iniciační příběh o tom, že má smysl postavit se nespravedlnosti a bojovat proti přesile, ale také o první lásce a přátelství na celý život.

Doporučený věk: 13+

📖 Tam kde žijí divočiny, kniha pro nejmenší od legendy americké ilustrace Maurice Sendaka, vyšla letos na podzim podruhé v češtině. Několikastránkový příběh o chlapci Maxovi, který uteče před rodičovským naštváním na ostrov divočin, aby až zde ocenil svoje doma, zbytečně nevychovává, a především nechává dostatek prostoru číst a vyprávět jej pokaždé jinak. To ostatně udělal i režisér Spike Jones ve svém stejnojmenném filmu (v češtině jako Max a maxipříšerky), který Maxovo zlobení vysvětlil rozchodem rodičů a posunul tak příběh divočin do hlubší psychologické roviny.

Doporučený věk: 2+ (kniha), 8+ (film)

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorem recenze je Kryštof Jůza (13) z Tábora. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, který by k nám rád napsal recenzi na aktuální knihu, napište nám!)

Vojtěch Matocha: Prašina: Černý merkurit

Druhý díl Prašiny se zaměří na její tvrdé jádro - Krchleby, kromě toho, že ani zde nefunguje elektřina, internet nebo hodinky, tak tu ještě žijí ti nejšílenější lidi. Jirka a En se sem vydají hledat Černý merkurit. Postupně odhalují hluboké tajemství z minulosti, které navazuje na příběh z prvního dílu. Líbí se mi, že spisovatel Vojtěch Matocha moc nepopisuje, ale zaměřuje se na myšlenky postav a akci. „Když skočím, tak se zabiju, je to pět metrů,” pak dostal nápad „udělám provaz z mojí bundy a prostěradla…”. Někdy mi to připadá strašně reálné, protože emocím, které prožívají hrdinové, opravdu věřím. Příběh se vůbec nezastavuje. Hrdinové jsou často ve stresu, mají strach a pochybují. Prašina je díky nečekaným zvratům fakt hodně napínavá, nemohl jsem se čtením přestat (ani pozdě v noci). Druhý díl se mi líbil ještě více než první.

SETKÁNÍ

V Centru pro současné umění - DOX v pražských Holešovicích probíhá až do 20. ledna výstava ilustrátora, animátora a spisovatele Petra Síse O létání a jiných snech. Zastřešující ilustrací výstavy se stal Letící muž vytvořený coby pocta prezidentovi Václavu Havlovi v roce 2012. Na té je zobrazen zvláštní šik bílých ptáků letících modrou oblohou, jež dohromady skládají postavu. Svoboda coby nezvratná hodnota, s níž přichází zodpovědnost. Sís se ve své tvorbě zaměřené na malé čtenáře opakovaně věnuje společensko-politickým tématům, nevěří totiž, že existují témata dětem zapovězená, podle něj záleží jen na způsobu podání. 

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

A - udiokniha první nahrávka knihy vznikla už v roce 1932 v USA pro potřeby nevidomých, dnes jejich popularita každoročně roste. Podle velkého čtenářského průzkumu týmu bohemisty Jiřího Trávníčka z roku 2018, čím mladší generace, tím větší náklonnost k audioknihám. Klasickou literaturu, která se může hodit k doplnění čtenářských seznamů k maturitě, najdete zdarma na zvukoveknihy.cz, současné tituly včetně žánrových pak na radioteka.cz. Pokud by se váš potomek chtěl zapojit do načítání, je tu už 17 let projekt Děti čtou nevidomým dětem