x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 03/2022 Gender pay gap

ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY

30.10.2022, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

NOVINKY

📖Lampička je román o dívence Emilii, které nikdo neřekne jinak než Lampička. Rozsvítit světlo na majáku byla její práce, dokud jednou nezapomněla koupit sirky. Vinu za potopenou loď si musí odpracovat v černém domě, kde bydlí netvor. Silný příběh nizozemské spisovatelky Anny Schaap s ilustracemi Jindřicha Janíčka vypráví o drsném životě i síle přátelství.

Doporučený věk: 10+

📖 Buď připravena je předposlední komiks Very Brosgol, americké komiksové tvůrkyně s ruskými kořeny, ověnčené prestižními cenami. Autobiografický příběh vypráví o tom, jak těžké může být zapadnout, když jste z přistěhovalecké rodiny a vaše máma jako samoživitelka zrovna neoplývá penězi. Komiks plný drobných vtípků, absurdních situací i bolestných poznání o tom, jak vypadá skutečné přátelství.

Doporučený věk: 8+

📖Olíkova dobrodružná výprava začíná křehce v porodnici, když se chlapec Vilík narodí „s dírkou v srdíčku“ a rodiče se bojí o jeho život. Jeho maminka mu ušije králíčka Olíka s rolničkou v srdci, ale ani ten není v bezpečí před temnou říší šaška Zozo. Spoluautor kultovního animovaného filmu Příběh hraček William Joyce se vrací ke svému oblíbenému tématu hraček a vytváří další kouzelný svět, který existuje jen díky lásce a fantazii dětí.

Doporučený věk: 6+

📖Možná je to jablko je úžasně nápaditá obrázková kniha vycházející z té nejvšednější každodennosti. Japonský kreslíř Šinsuke Jošitake rozkreslil, co může rozehrát v dětské mysli volná chvíle o samotě. Stačí jen pohled na jablko a před dětskýma očima povstává národ jablečných lidí, planeta jablfounů nebo důmyslný stroj. Kniha na hranici komiksu a ilustrace, která zapojí představivost dětí i dospělých.

Doporučený věk: 3+

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Zorka Kopecká (10) z Bradlce. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by k nám rádi napsali recenzi na (audio)knihu, ozvěte se na nezletilikritici@gmail.com!)

Komiks Žofi Z-4515 je o dívce, co se jmenuje Sofia a říkají jí Žofi. Je to Romka. Příběh je hodně zajímavý a začíná tím, že Žofi bydlí se svojí rodinou v domě a žije normální život. Postupně si ale začne myslet, že asi nejsou úplně normální. Jednoho dne ji a její rodinu zavřou do koncentračního tábora. Celý komiks je o Žofi a o tom, co zažila, a je hodně dojemný.

Z jedné strany je komiks česky, z té má červenou obálku a z druhé je obálka černá a příběh je vyprávěný romsky. Když člověk komiks dočte, je tam ještě doslov o koncentračních táborech a dalších knihách o Romech z období druhé světové války. Mně se moc líbí, že je komiks dvojjazyčný a mohou ho číst jak Romové, tak Češi, protože je to hodně důležitý příběh a měl by si ho přečíst každý. Žofi neměla snadné dětství ani dospívání, protože za druhé světové války se k Romům a Židům a dalším lidem, co byli něčím jiní než "árijská rasa", nacisté chovali hrozně a snažili se je vyhladit.

V té době se strašně špatně žilo a Žofi pak už ani nenašla svoji rodinu, ale jak je na konci příběhu napsáno – dětem by z toho vyprávění nemělo být smutno… Žofi, i když měla coby Romka hrozně těžký život, došla nakonec štěstí. Vzala si muže, kterého měla ráda, měla děti i vnoučata. Podle mě je to na jednu stranu smutné, na druhou stranu je dobré, že se nic takového už neděje a Žofi z toho nakonec vyvázla dobře.

V komiksu se popisuje především to špatné, co se dělo v koncentračním táboře, protože je potřeba, aby ten příběh všichni znali a nezapomněli. Jinak komiks je hodně hezky nakreslený, je černobílý a čtení netrvá dlouho. Je doplněný i fotografiemi ze života Žofi. Pokud by vás téma zaujalo, podobná je knížka Deník Anny Frankové, případně její komiksová adaptace. Anna Franková byla Židovka, která se musela skrývat s rodinou před gestapem a psala si deník, který zase dobře přibližuje, co zažívala židovská rodina během druhé světové války.

ŽofI Z-4515: G. Lungrenová dle vyprávění Sofie Taikonové, ilustrovala A. Erikssonová, přeložila Marie Voslářová do češtiny a Markéta Hajská a Iveta Kokyová do romštiny, 80 stran, vydalo nakladatelství KHER (2022).

 

SETKÁNÍ

Hvězdami 7. ročníku HumbookFestu jsou autorky dystopie a fantasy Samantha Shannon a Margaret Rogerson. Dále se představí pětadvacítka českých autorů a autorek a nepočítaně osobností věnujících se blogerství a bookstagramerství. Nebudou chybět cosplay přehlídka, hrací zóna a autogramiády. Svátek literatury young adult napříč žánry je naplánován na 26. listopad v O2 Universum v Praze.

Více info: www.humbook.cz

 

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

J-osei manga (v českém přepisu džosei) je žánr japonského komiksu, který se zaměřuje na ženy starší 18 let, což je samo o sobě dost vágní vymezení. Rozpětí žánru sahá od dramat přes romance až po pornografii a od japonského komiksu pro dívčí čtenářky se liší především uvěřitelnější milostnou zápletkou a menší mírou idealizace. Jednou z nejúspěšnějších josei mang posledních let se stala série Wotakoi, adaptovaná také jako animé.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *