x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 01/2020 Gender za časů korony

Čtení pro malé feministy a feministky

30.6.2020, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i teenagery, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

NOVINKY

📖 A jako Antarktida je velkoformátová autorská encyklopedie Davida Böhma, která popisuje z mnoha úhlů nejméně známý světadíl a zároveň se snaží ukázat svět z jiné perspektivy. Na světě už přece není mnoho míst, kam člověk nevkročil a která neproměnil. Jak nastolit znovu rovnováhu mezi využíváním bohatství a pestrosti Země a její životností? Jak po sobě nenechat ekologickou pohromu? Aktuální otázky, na které se budou obtížně hledat odpovědi i dospělým čtenářům a čtenářkám. Kniha letos získala Zlatou stuhu (http://www.zlatastuha.cz/cs/a-jako-antarktida-pohled-z-druhe-strany) v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež.

Doporučený věk: 6+, ideální pro společnou četbu s dítětem

📖 Klub divných dětí, román uznávané spisovatelky Petry Soukupové vypráví dobrodružství čtveřice malých podivínů a podivínek, kteří na sebe tak trochu zůstali. Mila miluje pavouky a další hmyz a nejraději je sama. Petr je na svůj věk malý vzrůstem a trápí jej noční můry, z nichž se vykresluje do deníku. Katka má nadváhu, zbožňuje sladkosti a čtení. A Franta chodí trvale o berlích a nedá ránu bez svého mobilního telefonu, na který fotí a natáčí. Značně různorodou partičku nakonec spojí společně prožité dobrodružství, které vytvoří pevné pouto, jež nezpřetrhá žádná malicherná šarvátka. Kniha byla letos za ilustrace Nikoly Logosové nominována na Zlatou stuhu.

Doporučený věk: 8+

📖 Kosmoknedlíci - aktuálně už všichni víme, jaké to je nemoct jít do školy, a přesně tím okamžikem začíná také dobrodružství Violy, hrdinky posledního komiksu Craiga Thompsona, autora kultovního grafického románu Pod dekou. To, co se zpočátku zdálo jako vítané prázdniny, přejde v nechtěné vyloučení ze společnosti a nakonec ohrozí i Violetiny blízké. Ta svůj boj proti velrybímu průjmu ale jen tak nevzdá a dá svou rodinu opět dohromady. Dynamický komiks, pracující nejen s dětmi oblíbeným fekálním humorem a provedený v krásných jasných barvách v důkladně prokreslených panelech, vezme i starší než desetileté čtenáře na parádní cestu vesmírem.

Doporučený věk: 10+

📖 Plác! Tác! Bác! Leporelo pro nejmenší děti, které vnímají hlavně melodii hlasu a rytmus. Zpěvná říkadla Daniely Fischerové jsou doplněna o doporučení na jednoduché cviky, díky kterým si dítě veršíky prožije a nakonec i zapamatuje. Ilustrace Jakuba Kouřila upoutají sytými barvami a neotřelými nápady.

Doporučený věk: : 1+

ČTENÁŘSKÁ RECENZE

(Autorkou recenze je Julie Kollárovitsová (11) z Opavy. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, který by k nám rád napsal recenzi na aktuální knihu, napište nám!)

Bára Dočkalová: Tajemství Oblázkové hory

Pět dětí z gangu; Bos, Hubák, Trpich a nejmladší Krysa a Prcek (dvojice, která tvoří hlavní postavy příběhu, skutečnými jmény Kristýna a Martin) prožívají napínavá dobrodružství v jiném světě, do kterého se dostanou díky kamínku z Oblázkové hory. Stačí jen dotek a jejich život se začne měnit podle jejich přání, i když ne asi tak, jak by si to představovali, ale spíše podle jejich srdce. Krysa a Prcek nejsou zprvu kamarádi, spíše se nesnáší. V jiném světě se ale postupně skamarádí. Jejich putování neznámým světem vede až k lupičům nebo ke královně. Na své cestě taky zjišťují, že mnoho postav je podobných těm ze všedního světa, který dobře znají. Na začátku sice hrozně chtějí jít domů, ale na konci je jim naopak smutno, že to místo musí opustit a že se tam už nikdy nevrátí. Mám ráda příběhy, které jsou vymyšlené tak, že jsou uvěřitelné a tahle knížka mezi ně rozhodně patří. Je podobně napínavá a dobrodružná jako Prašina Vojtěcha Matochy, ale hlavně je veselá a zábavná. Knížku Tajemství Oblázkové hory mám hodně ráda a moc ji doporučuji.

SETKÁNÍ

V Moravském zemském muzeu v Brně až do 3. 1. 2021 probíhá velká souborná výstava autora Ferdy Mravence a dalších hrdinů s názvem Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce. V rámci ní je Sekora představen jako novinář, ilustrátor, spisovatel i autor komiksů a stripů. Expozice je interaktivní, zahrnuje aktivity také pro dětské návštěvníky a zajímavý doprovodný program.

SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek

B – ookstagramer na sociální síti Instagram, jejímž hlavním obsahem jsou především fotografie (méně pak videa), najdeme poměrně pestrou paletu účtů, které se soustředí na propagaci knižních titulů. Jedná se účty marketérů a marketérek a PRistů a PRrek jednotlivých nakladatelství i nadšených jednotlivců a jednotlivkyň. Knihy jsou zde propagovány přes svůj celkový vizuál a komponovány do líbivých zátiší nejčastěji s kafem a květinami. Mezi nejpopulárnější na domácí bookstagramerské scéně patří marketérka Luxoru Lucie Zelinková nebo nezávislý Jakub z Book’s calling.

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *