x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

LGBTQ+ lidé jsou lidé. Demonstrace vyjádřila solidaritu s queer lidmi v Polsku

30.6.2020, Marie Mrvová, Femme Gang (Přestupní stanice) a Gender Studies, o.p.s

Na sobotu 20. 6. 2020 v Praze na Klárově jsme s několika českými i mezinárodními organizacemi a kolektivy svolali demonstraci a zároveň solidární shromáždění proti nedávnému nenávistnému výroku polského prezidenta Andrzeje Dudy a další vládnoucí reprezentace, že LGBTIQ+ lidé nejsou lidé, a proti dlouhodobě vzrůstajícím queerfobním tendencím nejen v Polsku, ale také v Maďarsku, na Slovensku nebo v Rusku.

Spolu s lidmi z kolektivů Trans*parent CZ, Femme gang z Přestupní stanice, International Feminists United Prague, TakyTrans, České Sestry Věčné Radosti, z. s., Queer Geography, z. s. a CLARA collective jsme se sešli, abychom vyjádřili solidaritu s LGBTIQ+ komunitou v Polsku, dali jim najevo naši podporu a vyjádřili nesouhlas s fašistickou rétorikou, která dehumanizuje část společnosti, podněcuje k nenávisti, ohrožuje bezpečnost komunit a popírá základní lidská práva. Vyzývali jsme k podpoře boje za rovnoprávnost, ukončení násilí a diskriminačních tendencí a zákonů, které jsou schvalovány pod rouškou koronakrize.

Atmosféra queerfobie je podporována nedostatkem odsouzení činů polského prezidenta Andrzeje Dudy, který se pokouší mobilizovat politický kapitál tím, že LGBTIQ+ komunitu představuje jako hrozbu pro rodinu. Aby toho dosáhl, prohlašuje ve své „Rodinné chartě“ ("Karcie dla rodziny"), že zavede mimo jiné zákaz veřejné propagace LGBT. Proto plánujeme sepsat kolektivní výzvu do evropského parlamentu a poslat ji jednotlivým eurokomisařům a eurokomisařkám.

I přes vydatný déšť a přesto, že akce byla svolána narychlo během tří dnů, přišlo vyjádřit svůj nesouhlas a solidaritu s polskou queer komunitou kolem 250 lidí. Na místě přednesli*y své proslovy pod duhovými deštníky: Georgia Hejduková (Trans*Parent), Czeslaw Walek (Prague Pride, Jsme fér), Veronika Dočkalová (Logos ČR), Michal Pitoňák (Queer Geography), Eva, Teri a Em (TakyTrans), CLARA kolektiv, Michael Jettmar (Alt*Pride) a nakonec i Justyna z Náměstí kvíru, která zakončila sérii proslovů písní Gay sex. Celá akce pak vyvrcholila fantastickou drag performance od Miss Gendered, Just Karen, Tonic, Smokee Kween a Multiplicity, které roztančili*y celé shromáždění. Program hudebně doplnil RAW rave sound system.

Atmosféru demonstrace můžete nasát ve fotogalerii zde a zde.

/Ilustrační foto: Zewlakk - aktivistická fotografie/

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *