x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 03/2019 Gender v mentoringu

Spoluprací k úspěchu

28.11.2019, Markéta Kos Mottlová, Fórum 50 %
Solidarita mezi ženami může mít mnoho podob. Jednou z nich je vzájemná podpora žen formou mentoringu. Co odstartovalo mentoringové programy Fóra 50 %, které podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích? Čím se liší pohled této organizace na mentoring od jiných mentoringových iniciativ? Jaké ženy takovými mentoringovými programy prošly a jaké jsou dosavadní příklady dobré praxe? To reflektuje Markéta Kos Mottlová, analytička neziskové organizace Fórum 50 %, která se věnuje mentoringu od roku 2014.


Fórum 50 % začalo s mentoringem ve spolupráci s Dánem žijícím v Česku, Birgerem Hustedem, který přišel s nápadem propojit veřejně aktivní ženy a političky z České republiky se zkušenými političkami ze severských zemí, konkrétně Dánska a Norska. Ještě, než byl spuštěn pilotní projekt, získalo Fórum 50 % praktické rady a tipy od Beatriz Hernández de Fuhr z dánské organizace Kvinfo, jež má dlouholetou expertízu a zkušenosti s mentoringem nejen v politice, ale také na trhu práce.

Cílem pilotního mezinárodního mentoringového programu, v rámci kterého bylo vytvořeno pět česko-dánských a pět česko-norských mentoringových párů, bylo mimo jiné zvýšit povědomí českých političek o existujících opatřeních v oblasti rovnosti žen a mužů a posunout tak z dlouhodobého hlediska Českou republiku z nelichotivých zadních příček v genderové rovnosti.

V roce 2017 rozšířilo Fórum 50 % mentoring i na oblast neziskového sektoru. Byl totiž otevřen nejen mentoringový program pro ženy se zájmem o komunální úroveň politiky, ale nově byl také spuštěn mentoringový program pro ženy se zájmem o práci v neziskovém sektoru (v tématech jako jsou např. vzdělávání, ekologie, sociální oblast atd.). Úspěšné ženy z občanského sektoru a komunální političky z regionů se staly mentorkami a na dobrovolnické bázi pomáhaly přihlášeným zájemkyním dosáhnout jejich cílů díky otevřenému sdílení svých profesních zkušeností.

Našimi mentoringovými programy prošly desítky účastnic, vesměs ženy se zájmem o politiku a veřejné dění. Mezi nimi byly např. současná poslankyně a zakladatelka neziskové organizace PLUS 50 Monika Červíčková, starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková, zastupitelka Litoměřic Lenka Simerská, zastupitelka Jablonce nad Nisou Michaela Tejmlová či zastupitelka Pardubic Lenka Španihelová.

V našem pojetí mentoringu se nejedná o jednostranný vztah, kdy by jedna strana (mentorka) předávala a druhá (mentee) pouze pasivně přijímala. Mentoringový vztah dále není založen hierarchicky ve smyslu „učitel/ka a žák/yně“, což je charakteristický rys většiny jiných mentoringových iniciativ. Naopak dochází ke vzájemnému sdílení znalostí, zkušeností, sítě kontaktů. Mentorky často zmiňují, že se také spoustu věcí naučily od mentees, které jim zároveň svým odhodláním a zapálením dodávají novou energii do práce. V lednu 2020 chystá Fórum 50 % spuštění dalšího mentoringového programu, který bude zaměřen na ženy se zájmem o vstup do komunální politiky ve třech krajích – Pardubickém, Jihomoravském a Moravskoslezském.   

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).

Email *