Gender studiesRovné příležitosti v souvislostech

02/2017

Téma Zpravodaje: Genderové aspekty válečných konfliktů

Co si myslíte o ... ?

Mají ženy v armádě místo?

Petr Medek, Odbor komunikace Ministerstvo obrany

Ženy jistě mají v armádě své místo. V současné době tvoří vojákyně 13 % resortu obrany, konkrétně je to 2.952 žen. Dlouhodobě se v NATO pohybuje Česká republika v poměru žen v armádě kolem 5. místa. Ženy slouží na různých pozicích, často specifických a dříve „ryze mužských“. Čeští vojáci tak mají mezi sebou pilotku bitevníku L-159, vrtulníku, druhou pilotku letounu Airbus a dvě palubní střelkyně u vrtulníkového letectva. V Liberci slouží žena jako náčelnice chemické laboratoře, ve Vyškově jako vojenská kaplanka. Žena-nadporučice pak velela i českému nasaditelnému spojovacímu modulu v alianční operaci Active Fence v Turecku.


Ruth Hufnagel Hadar, Izraelka dlouhodobě žijící v ČR

Když byl můj velký bratr povolán na vojnu, byl poslán k dělostřelectvu. Když jednou přijel domu na dovolenou, ptala jsem se ho, jestli jsou podmínky u dělostřelectva tak hrozné, jak se říká. Podíval se na mě pohledem člověka, který ví, že podstatnou část svého mládí stráví v izraelské armádě, a řekl: Na naší základně je jen jedna dívka, a ta má knír.

Zatímco některé ženy jsou si jisté samy sebou, jiné najdou oporu ve svém týmu a své misi. Některé jsou vystaveny sexuálnímu obtěžování a setkají se s šovinismem, jiné naleznou podpůrnou komunitu mužů i žen. Důvodem je to, že postavení žen v armádě se nijak neliší od postavení žen v izraelské společnosti. Dává to smysl, protože armáda je takovým mikrokosmem společnosti.

V Izraeli ženy nastupují na povinnou vojenskou službu do armády, protože mají stejný význam pro společnost i zemi, ve které žijí, jako muži. Byla jsem v izraelské armádě rok a 9 měsíců. Zpětně hodnoceno, moje práce byla naprosto zbytečná a doba strávená v armádě byla obrovská ztráta času. Cítila bych to jinak, kdybych byla muž? Pochybuji. Cítila bych to jinak, kdybych dělala jinou práci? Možná. Neumožnili mi to kvůli mému genderu? Protože mám astma, nemyslím si. Koneckonců jsme všichni ve stejné lodi, i když osobně bych se rozhodla raději zůstat na pevnině.

 


Gen. Ing. Andor Šándor (v záloze), bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR

Ženy mají v armádě místo. Samozřejmě. Za druhé světové války bojovaly v řadách jak Rudé armády, tak Wehrmachtu statisíce žen. Ještě nepilotovaly stíhací letouny a neřídily tanky, jak je tomu dnes, ale byly velmi platné v řadě profesí od spojařek či zdravotnic až po služby v zabezpečení leteckého provozu. V Armádě ČR je jich pěkná řádka. Osobně nejsem příznivcem toho, aby ženy byly v první linii se zbraní. Pořád si myslím, že je to výlučně mužská záležitost, byť vím, že ženy obecně zvládají stres lépe než muži. Motivaci ženy být lepší než muž nechápu, neboť je jasné, že jsou v zásadě lepší než my muži. Cokoli jim dáme, udělají to lepším, než to bylo.

zpět na obsah„Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.“

Projekt je financován Evropským sociálním fondem a magistrátem hl.m. Prahy. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.

OD 1.ČERVENCE 2008 DO 1.ŘÍJNA 2008 BYL ZPRAVODAJ FINANCOVÁN ZASTOUPENÍM EVROSPKÉ KOMISE V ČR V RÁMCI PROJEKTU "FIT PRO ZMĚNU: FLEXIJISTOTA A GENDEROVÁ ROVNOST NA TRHU PRÁCE"
Obsah tohoto zpravodaje vyjadřuje postoj Gender Studies, o.p.s., a proto nemůže být v žádném případě považován za oficiální postoj Evropského společenství.

esf TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Úřad vlády ČR Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.