3 / 2024

Téma tohoto vydání:

Rodičovství mezi prací a péčí

Vážené čtenářstvo,

říjnové číslo zpravodaje, které máte právě před sebou, se i tentokrát dotýká slaďování pracovního a osobního života v různých perspektivách. Trochu více jsme se ale rozhodly*i věnovat mateřským a rodinným centrům. Tato centra sehrávají mnohdy významnou roli v rámci komunitního života dané lokality, poskytují příležitost ke vzdělávání i sdružování rodičů a samozřejmě nabízejí možnost trávit čas s dětmi v jiném než domácím prostředí, případně zajišťují výchovnou i vzdělávací funkci pro nejmenší děti. 

O důvodech, které vedly k založení jednoho z prvních mateřských center, a způsobech jeho fungování se můžete dočíst v rozhovoru s Petrou Jelenovou, ředitelkou kulturního a rodinného centra na Barrandově, tématu proměny fungování a různých přístupů vedení rodinných center se věnuje i anketa.

K tak trochu věčnému tématu slaďování v tomto čísle přispíváme texty Johany Jonákové Jak na informovanou volbu a Lady Wichterlové Od velmi špatných rozhodnutí v rodinné politice k těm lepším. První přináší zamyšlení nad skutečnostmi, které by měli rodiče mít na paměti při volbě délky rodičovské dovolené, druhý potom mapuje vývoj rodinné politiky státu a nabízí alespoň trochu optimistický pohled do budoucna.

Od roku 2025 vejde v platnost pravděpodobně novela zákoníku práce, která přináší některé změny, které souvisí se slaďováním, a to ať už z pozice zaměstnaných nebo zaměstnavatelů. Jejich stručný přehled nabízí článek od naší právničky Anny Řídké Změny zákoníku práce mění i podmínky pro osoby na mateřské a rodičovské dovolené.

S rodičovstvím se pojí různé překvapivé události a je potřeba na ně adekvátně reagovat. Článek Agáty Hrdličkové Moje dítě je queer. Jak to zvládnout a neublížit? hledá cesty jak se vypořádat s takovým zjištěním a hlavně jak nešířit negativní energii a paniku. S tímto tématem souvisí i naše pravidelné právnické okénko věnované tentokrát dotazu na okolnosti kolem osvojování dítěte queer párem.

V čísle s názvem Rodičovství mezi péčí a prací naleznete ještě celou řadu drobnějších textů a upoutávek na akce u nás v Gender Studies.

Chtěla bych vám popřát hezké čtení v nadcházejícím podzimu a na prodlužující se večery dostatek času k zamyšlení třeba zrovna nad texty v tomto periodiku.

Markéta Štěpánová

šéfredaktorka

Obsah vydání:

Hlavní téma3/2024Johana Jonáková
Jak na informovanou volbu? Na co je dobré myslet, když se rozhoduji, jak dlouho zůstat na rodičovské?

Jak na informovanou volbu? Na co je dobré myslet, když se rozhoduji, jak dlouho zůstat na rodičovské?

Rodičovství je životní milník, který přináší radost, ale i řadu důležitých rozhodnutí. Jedním z nich je volba délky rodičovské. V České republice máme možnost zůstat s dítětem doma do tří let jeho věku, do letošního roku dokonce platilo, že bylo možné rozložit…

Hlavní téma3/2024Lada Wichterlová
Od velmi špatných rozhodnutí v rodinné politice k těm lepším

Od velmi špatných rozhodnutí v rodinné politice k těm lepším

V roce 2007 bylo dětem z výzkumu Aleny Bičákové, Kláry Kalíškové a Lucie Zapletalové „Maminka nebo školka?“(1) zhruba 15 let. Z výzkumů veřejného mínění (2) tehdy vyplývalo, že pečovat o děti mají oba rodiče, což řeklo 56 % respondentů a respondentek, 43 % ale…

Hlavní téma3/2024Anna Řídká
Změny zákoníku práce mění i podmínky pro osoby na mateřské a rodičovské dovolené

Změny zákoníku práce mění i podmínky pro osoby na mateřské a rodičovské dovolené

Právě v těchto chvílích se v legislativním procesu nachází novela zákoníku práce, která má za cíl zvýšit flexibilitu pracovního poměru v zájmu zaměstnaných i zaměstnavatelů. Účinnost návrhu zákona se navrhuje ke dni 1. 1. 2025. Přinášíme vám ty nejzásadnější…

Hlavní téma3/2024Gender Studies
Management mateřské a rodičovské v ThermoFisher Scientific

Management mateřské a rodičovské v ThermoFisher Scientific

S programem StayIN pro rodiče na MD a RD v Thermo Fisher Scientific jsme spolupracovali*y v projektu Na 1 lodi – podpora rovných příležitostí ve firmách. Od jeho ukončení uběhl již více než rok, a tak nás zajímalo, jak se program daří dále udržovat. Své vyjádření…

Hlavní téma3/2024Agáta Hrdličková
Moje dítě je queer. Jak to zvládnout a neublížit?

Moje dítě je queer. Jak to zvládnout a neublížit?

LGBTQ+ tematika se čím dál více stává běžnou součástí nejen mediálního prostoru a sociálních sítí, ale i škol a domácností. Stále se ale jedná o velmi náročné téma plné nepochopení, zvláště pak týká-li se dětí a dospívajících. Jak byste se jako rodiče měli zachovat…

Rozhovor3/2024Anna Kotková
Zmírnit anonymitu sídlištního života a posílit soužití v místní komunitě

Zmírnit anonymitu sídlištního života a posílit soužití v místní komunitě

Na rozhovor s ředitelkou Kulturního a rodinného centra Barrandov v Praze Petrou Jelenovou jsem se jako dlouholetá obyvatelka sídliště a matka dvou malých dětí, které služby centra roky využívají, těšila. Doufám, že tato mikrosonda do historie fungování centra i…

Dotazy z poradny3/2024Anna Řídká
Právní poradna radí, na co se připravit při osvojení dítěte v queer vztahu od 1. 1. 2025

Právní poradna radí, na co se připravit při osvojení dítěte v queer vztahu od 1. 1. 2025

S partnerkou žijeme v lesbickém páru a začaly jsme uvažovat o tom, že bychom příští rok adoptovaly. Jaké máme možnosti? Četla jsem, že začátkem roku má začít platit nový právní institut stejnopohlavního partnerství. Bude to mít na rodičovská práva kvír lidí nějaký…

Aktuálně3/2024Gender Studies
Informační výbavička: nový web k mateřské a rodičovské

Informační výbavička: nový web k mateřské a rodičovské

Čekáte první či další dítě nebo už jste na mateřské či rodičovské a chybí vám potřebné informace? Nebo se na to všechno teprve chystáte a chcete se dobře připravit? Snažíte se sladit péči o dítě/děti s vaší prací a férově si rozdělit péči s partnerem/partnerkou? Na…

Co si myslíte o … ?

Jaké vnímáte největší změny ve fungování mateřského/rodiného centra (financování, služby, návštěvnost) v posledních letech? Vidíte na chodu vašeho centra změny z hlediska posunu tématu slaďování ve společnosti?

Na otázku odpovídají:

 


Jana Stejskalová a Alena Nováková,
kontaktní pracovnice Family a Senior Point Jihlava

Ve Family Pointu v Jihlavě nefungujeme jako klasické mateřské centrum, kde se pravidelně maminky setkávají, ale jsme prostředí, které funguje pro krátkodobou péči o děti – přebalení , nakrmení, nakojení, hraní v herně, a také jako informační středisko, kde se rodiny mohou dozvědět o různých volnočasových aktivitách nebo poradíme v různých životních situacích. Pořádáme také jednorázové či pravidelné akce pro rodiče s dětmi. V posledních letech není návštěvnost taková, jakou bychom si představovali. Rodiče si umí v různých situacích poradit sami – především ze sociálních sítí, kde jsou hitem různé skupiny a radí se rodiče mezi sebou, dále je zde internet, kde získají rodiče spoustu informací apod. Osvědčily se nám ale akce zaměřené na děti – různé pohybové a říkankové aktivity, soutěže, tvoření apod. Rodiče ocení, když se děti zabaví zajímavou aktivitou, u které se také něco naučí. Při těchto aktivitách je návštěvnost vyšší. Jsme ale také Senior Point a zabýváme se akcemi a poskytováním informací také pro seniory. Senioři a seniorky nás navštěvují hojněji  než rodiče s dětmi.


Petra Jelenová,
ředitelka Kulturního a rodinného centra Barrandov

V posledních letech je stále těžší chod centra financovat. Služby se rozšířily od prenatálního vývoje po seniory díky novým prostorám. Chod centra byl hodně ovlivněn pandemií i válkou na Ukrajině. Z hlediska slaďování k nám chodí s dětmi více tatínků i prarodičů, kteří se v hlídání a starání se o děti střídají s maminkami, které šly do zaměstnání na částečný úvazek, třeba i před třetím i druhým rokem dítěte.


Michala Michlová,
ředitelka – Rodinné centrum Poděbrady

Myslím, že jsou dvě roviny, které jsou propojené, ale stejně bych je odlišila – způsob vedení centra a typ klientů.

 Největší rozdíl vnímám v tom, když se jakékoli centrum rozhodne zůstat dobrovolnickou neziskovkou, dělanou “na koleni”, nebo se sejdou vhodné okolnosti jako v Poděbradech v roce 2021 a vedení se ujme člověk, který je spíš manažer než “klientský srdcař” a nebo to má alespoň napůl. Pak se totiž daří shánět pro centrum dostatek financí, aby bylo možné zaplatit potřebné lidi, kteří dělají svou práci dobře a cítí se adekvátně ohodnoceni. Takoví lidé (a stačí dva klíčoví) pak v centru zůstávají dlouhodobě, jsou spolehliví a díky plnému úvazku zaangažovaní. To zase umožňuje centrum rozvíjet, budovat další služby a inovovat ty stávající (na rozdíl od situace, kdy je centrum jen přestupní stanice v době rodičovské dovolené a každé dva až tři roky se předává štafeta vedení, někde spíš veslo převozníka, který to pak musí táhnout dál).

Nevím, co je příčinou a co následkem, ale jiná je i klientela. Maminky k nám nyní chodí jako uživatelé nabízených služeb a nemají problém za ně zaplatit (Poděbrady jsou v tomto asi dost specifické město). Vzájemně se mezi sebou poznávají, baví se spolu, ale že by zde vznikala nějaká semknutá komunita, která cítí potřebu něco někam posouvat, to zde nyní není, ale podle mého názoru to ničemu nevadí. A je to zřejmé i z nízkého zájmu o aktivní členství v našem spolku, ke kterému se klienti upisují hlavně z důvodu možnosti předčasného přihlašování na aktivity. A vlastně i lektorky kroužků pro děti, které se nám rekrutují z maminek (klientek), svou účast v centru berou jako práci – s mnoha výhodami, ale práci. 

Mně osobně se v takovém prostředí pracuje lépe než v dobrovolnické organizaci, protože díky jasně nastaveným vztahům může centrum růst a být v nabídce služeb konkurenceschopné. Stále si zachováváme atmosféru vlídného a útulného centra (na rozdíl od komerčních heren s průlezkami a drahým občerstvením) a v tomto duchu se snažíme prostory a vybavení modernizovat a zvyšovat tak komfort pracovníkům i klientům, což lze pouze v případě stabilního financování. Zároveň jsme stabilní a důvěryhodnou partnerskou organizací pro vedení města Poděbrady, které vidí, že centrum prosperuje a přispívá svou činností ke zvyšování kvality života ve městě.