Vážení čtenáři*čtenářky,
připravili jsme pro vás číslo věnované genderovému rozměru pandemie Covid-19. Ocitli jsme se téměř ze dne na den ve zcela nové situaci, vystaveni nečekaným výzvám. Svět se zpomalil, města se ztišila, ulice většinou přeplněné turistickým ruchem zely magickou prázdnotou, úbytek letadel na chvíli pročistil ovzduší a lidé se z velké části přesunuli do svých domovů. Někteří pomalejší tempo uvítali, jiným se však život převrátil naruby. O dopadech koronakrize bylo již mnohé napsáno, a ač není v našich možnostech obsáhnout všechny oblasti týkající se genderu, snažili jsme se vybrat témata, která jsou často opomíjená. Konec konců, koronaviry objevila v roce 1966 žena – June Almeida (1930–2007), skotská viroložka a laboratorní technička, která, jako mnohé vědkyně, upadla v zapomnění.
Zatímco se život privilegovanějších přesunul online, kolektivní zkušenost flexibility, o které píše ve svém článku Klára Čmolíková Cozlová, ukázala, že pro každého práce z domova znamená něco jiného. Sladění osobního a pracovního života, včetně péče o blízké osoby a děti, kterým zavřely školy, domluva s partnerem*partnerkou a vyjednávání času a místa na práci, se stalo každodenní výzvou. Více o otázce efektivity home officu se také dozvíte v odpovědích v naší anketě.
Izolace se ale v mnoha případech stala i pastí. Podle OSN, došlo zatím v důsledku pandemie COVID-19 k nárůstu domácího násilí celosvětově až o 20 %. Důležité je připomenout, že méně než 40 % žen, které zažijí násilí, vyhledají pomoc nebo trestný čin nahlásí, méně než 10 % z nich jde na policii. Jakým způsobem ovlivnil nouzový stav oběti domácího a sexuálního násilí v České republice, se dozvíte v článku Evy Michálkové z organizace proFEM. Česká ženská lobby spolu s dalšími organizacemi v koalici Hlas proti násilí připravili informační kampaň v ulicích hlavního města na podporu obětí domácího násilí spolu s kontakty, kde vyhledat pomoc. Úspěchy a reakce na otevřené dopisy Ministerstvu zdravotnictví a Úřadu vlády ČR s výzvou opětovného zajištění přítomnosti vybrané blízké osoby u porodu a o rovnoměrném zastoupení žen v poradních krizových orgánech, shrnuje ve svém textu Ivana Antalová.
Nad otázkou, jak se žije trans*non-binary lidem v ČR v době pandemie a o dopadu na jejich duševní zdraví spolu s rostoucí vlnou netolerance v Evropě, ať už se jedná o LGBTQ+ free zóny v Polsku nebo nedávno schválený diskriminační zákon v Maďarsku, se ve své osobní úvaze zamýšlí Em Alex Lorca. V kontextu nedávných nenávistných výroků polského prezidenta, podle kterého LGBTQ+ lidé nejsou lidé, je toto téma více než aktuální.
Jaké to je žít v „šedé” zóně nebo se ocitnout na ulici? V článku Hany Pazderové z organizace Rozkoš bez rizika se dozvíte o dopadech koronakrize na osoby pracující v sexbyznysu, včetně příběhu klientky působící v sexbyznysu 22 let, která přišla o práci a skončila v nemocnici.
Co když je vaše práce neviditelná a přitom branná jako samozřejmost? O tom, jak postihla proti-pandemická opatření život migrantek na českém trhu práce, píše Marie Heřmanová ze Sociologického ústavu AV ČR.
Prudký nárůst lidí, kteří přišli v důsledku pandemie o práci a ocitli se na ulici, zaznamenala také organizace Jako doma. O tom, jak zasáhla koronakrize ženy bez domova, jsme pro vás připravili rozhovor s Lenkou Vrbovou. Vysvětluje nové výzvy, problémy i úspěchy v práci jak v terénu, tak v rámci nově otevřeného hotelu a komunitního centra pro ženy v nouzi.
Recept na návrat zpět do „normálu” pro vás přichystal Josef Vošmik. Ve své úvaze se zamýšlí nad vlnou solidarity, feminizovanými pečujícími profesemi a jejich podhodnocené práci, ale také o krizi jako příležitosti ke změně.
Josef Vošmik přirovnává ve svém dalším příspěvku kulturu k ženě společnosti. Kultura, kterou bereme jako samozřejmost našich životů a která se musela rychle vzpamatovat a přesunout do online prostoru, se v době krize ukázala jako zásadní pro naše duševní zdraví a překonání sociální izolace.
Na závěr bychom vám rádi doporučili výběr čtení pro malé feministy a feministky od Kateřiny Čopjakové spolu s recenzí jedné ze čtenářek. Vybrané tituly se skvěle hodí na právě začínající prázdniny.
Přeji vám inspirativní čtení a hezké léto,
Marie Mrvová