x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 03/2021 Téma tohoto čísla

Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Vážené čtenářstvo,

zářijové číslo jsme věnovali tématu, které řeší každý*á z nás na denní bázi – hledání rovnováhy mezi soukromým životem a prací. Celým vydáním se tak prolíná slovo slaďování – pro mnohé důvěrně známý pojem i praxe, pro jiné možná těžko uchopitelné či zúžené na představu péče a rodičovství. Co vše se pod tímto slovem skrývá, nám poodhalí naše kolegyně Markéta Štěpánová a Klára Čmolíková Cozlová v článku Proč slaďovat, u kterého naleznete připojený také kvíz, pomocí kterého můžete zjistit, jak jste na tom se slaďováním právě vy.

Důležitou součástí tohoto čísla je také reflexe soutěže o ocenění Firma roku 2020. Můžete se začíst třeba do Zprávy z konference k vyhlášení výsledků od naší kolegyně Anny Kotkové. Shrnutí výsledků z průzkumu, který v rámci soutěže probíhal mezi zaměstnanými z přihlášených firem, naleznete v příspěvku Zaměstnanecká sonda od Kláry Čmolíkové Cozlové. Jak na slaďování v praxi, se dozvíte v anketě, kterou jsme v tomto čísle pojali šířeji, abychom s vámi mohli sdílet fungující tipy (nejen) vítězných firem. 

Nad tématem managementu mateřské a rodičovské, flexibilními formami práce a harmonizaci osobní a pracovní sféry se ve svém textu o státní správě a paradoxech úřednického slaďování zamýšlí odborová právnička Šárka Homfray, nebo Jitka Chrtková z Ministerstva práce a sociálních věcí, která shrnuje výsledky projektu Krajské rodinné politiky ve svém článku o systémové podpoře slaďování pracovního a rodinného života na krajské a místní úrovni. 

A co dělat, když se slaďování nedaří? Náš kolega Josef Vošmik nabízí ve své úvaze základní přehled obtíží v zaměstnání, včetně konkrétních příkladů a praktických tipů na změnu zajetých kolejí. Pokud si lámete hlavu nad tím, na co máte v rámci slaďování právo a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele, doporučujeme obrátit se na naši bezplatnou právní poradnu. Odpovědi na dotazy, které mohou pomoci i vám, pro vás vybrala Natálie Panská. 

Napříč články se autorky a autoři shodují, že (nejen) doba covidu ukázala, že není udržitelné cílit nadále pouze na ekonomický růst, ale je naopak důležité se zaměřit místo tlaku na výkon k posílení odolnosti. Tuto a další inspirativní myšlenky přináší rozhovor s podnikatelkou a manažerkou Petrou Štogrovou Jedličkovou, který by neměl uniknout vaší pozornosti.

Již tradičně vám budeme doporučovat tematickou četbu – tipy z knihovny z oblasti slaďování od naší kolegyně a knihovnice Lucie Königsmarkové a opět přinášíme také další díl čtení pro malé feministy a feministky od Kateřiny Čopjakové.

Gender Studies oslaví v listopadu 30 let své existence a při této příležitostí s radostí oznamujeme, že vyjde dlouho očekáváná publikace s názvem Hnízdo feminismu, na kterou vás nalákají Kateřina Jonášová a Pavla Frýdlová. Prozradíme, že v knize naleznete i jeden z posledních rozhovorů s naší zakladatelkou Jiřinou Šiklovou.

V neposlední řadě děkujeme Ekobuňce AVU za výtvarné ztvárnění coveru tohoto čísla.

A jak říká naše kolegyně Klára Čmolíková Cozlová ve svém článku o svobodné volbě: „Život je o spoustě drobných každodenních voleb a směřování sebe sama a své budoucnosti.“ Za redakční tým vám tedy přeji rozvážné i odvážné rozhodování “v malých i velkých dějinách“ našich životů a inspirativní čtení.

Marie Mrvová

Obsah čísla

Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Proč slaďovat

Slaďování osobního a pracovního života. Mantra pracovního trhu posledních let. Asi každý pokrokový zaměstnavatel už ví, že je to výhodné i pro něj, nikoli jen pro zaměstnané. Shodneme se ale, co přesně se pod termínem slaďování skrývá a komu je vlastně určeno? 

Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Firma roku: rovné příležitosti 2020 - reportáž z konference

Poslední rok v pandemii zviditelnil ženy a jejich roli. Mnoho mužů si uvědomilo, co to znamená být ženou a mít na starosti péči o rodinu a slaďování s prací, realitu home-office s dětmi a jejich potřebami za zády. Téma slaďování soukromého a pracovního života se tak stalo tématem rodičů a už nejen žen.

Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Zaměstnanecká sonda

O tom, že pandemie COVID-19 akcelerovala možnosti práce z domova během více či méně striktních lockdownů asi nelze pochybovat, jak na tom ale byly ostatní formy flexibility? A co oceňují čeští zaměstnanci a zaměstnankyně v oblasti slaďování? Přinášíme průzkum mezi zaměstnanci a zaměstnankyněmi firem, které se letos utkaly o ocenění:
Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Když se slaďování nedaří…

Data z posledních měsíců, poznamenaných letním a očkovacím optimismem ohledně dalšího vývoje covidu (alespoň přes prázdniny), ukazují dvě protichůdné tendence: na jedné straně záměr zaměstnavatelů omezovat práci z domova a „nahnat“ lidi zpět do hal a kanceláří, na straně druhé neochota nemála zaměstnaných pracovat jen „v práci“ – tím
Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Rýže nebo knedlíky? O iluzornosti svobody volby v rámci slaďování

Kdo má malé děti, ví, jak velmi moc se dá manipulovat s možností svobodné volby při jejich výchově. Trik je totiž v tom, že jim předkládám pouze iluzi svobodného výběru, protože je nechávám vybírat jen z toho, co jsem ochotna opravdu poskytnout. A také pouze něco, co jsem sama schopna nahlédnout – tj.
Soukromí a práce - hledání rovnováhy

Právní poradna Gender Studies – vy se ptáte, my odpovídáme

Tápete nad tím, nač máte v rámci slaďování právo? Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele? Právní poradna GS funguje online (https://rovneprilezitosti.cz) i telefonicky každou středu a pátek od 9:00 do 11:00 na tel. čísle +420 777 910 942. Zde vám přinášíme dotazy, se kterými se na nás nejčastěji obracíte.
Kultura

Tipy z knihovny ke slaďování

Pro toto číslo jsme pro vás připravili výběr knih z fondu knihovny Gender Studies, které se zabývají tématem slaďování pracovního a osobního života. Pokusili jsme se obsáhnout co nejširší spektrum témat, která se s touto oblastí pojí.
Kultura

ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme.
Aktuálně

Gender Studies slaví 30!

Co se za tu dobu všechno proměnilo, z čeho novodobé české ženské hnutí vycházelo, kam spěje? Jak se vyvíjelo české feministické myšlení po roce 1989? Co všechno se zrodilo v neskutečně intelektuálně a aktivisticky nabitém prostředí koncentrovaném kolem osobností typu Jiřina Šiklová, Jana Hradilková, Máša Čermáková, Michaela Marksová a

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí