x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 04/2021 Téma tohoto čísla

Feministická solidarita

Vážené čtenářstvo,

filosofka Amy Allen napsala již v roce 1999, že na solidaritu můžeme nahlížet jako na kolektivní sílu, která vyrůstá z jednání ve shodě, spojuje aktéry*ky feministických hnutí a umožňuje spolupráci napříč spektrem hnutí za sociální spravedlnost. Bez této kolektivní síly solidarity bychom jen stěží mohli působit v aktivismu, pracovat v neziskovém sektoru či prosazovat rovnost pro všechny. Proto jsme se rozhodli vám téma feministické solidarity přiblížit i v prosincovém čísle z různých úhlů pohledů. Téma je příliš široké, než abychom jej mohli plně obsáhnout, vybrali jsme pro vás však alespoň několik oblastí, které jsou stále aktuální.

Existuje něco jako ženská solidarita v oblasti prosazování ženských práv a genderové rovnosti, aniž by to zavánělo esencialismem? Jedná se o spolupráci, nebo konkurenci? Nad tím se zamýšlí ve svém úvahovém textu Klára Čmolíková Cozlová. A jaká je solidarita mezi matkami, co konkrétního můžeme dělat? To se dozvíte v glose Anny Kotkové. Bojujete s nedostatkem času? Josef Vošmik si tentokrát vzal do hledáčku koncept chronosolidarity z hlediska genderu.

Jelikož letos slavíme 30. narozeniny Gender Studies, přinášíme vám hned dvě reflexe naší historie. První je rozšířená anketa, ve které se ptáme různých organizací působících na poli genderové rovnosti, jak vidí téma solidarity, spolupráce a konkurence uplynulých tří dekád. Druhou je reportáž Johany Jonákové ze slavnostního večera k představení knihy Hnízdo feminismu. Již teď vám ale s radostí prozradíme, že naše knihovna ponese zbrusu nové jméno po naší zakladatelce Jiřině Šiklové.

Vaší pozornosti by dále neměl uniknout rozhovor s Janou Smiggles Kavkovou, která má na solidaritu jasný názor a věnuje se jí dlouhodobě ve svých aktivitách. Jak říká, „solidarita znamená podpořit i téma, které se mě osobně netýká“. Této oblasti se pak věnujeme i s Lucií Königsmarkovou v našem ko-autorském článku s názvem Solidarita v aktivismu: od hashtagového feminismu k svrhávání soch. A aktivismu se týká i další článek, tentokrát od Jany Hradilkové, jedné z našich matek zakladatelek, která se zamýšlí nad aktuální situací a vybízí k solidaritě s afghánskými ženami.

Prosincové číslo tradičně přináší čtenářské tipy, jak z naší knihovny k tématu feministické intersekcionální solidarity, tak i na knihy pro malé feministy a feministky od Kateřiny Čopjakové. V poetickém okénku v rubrice Ze světa múz vám tentokrát představíme báseň Zofie Bałdygy o současné tristní situaci na polsko-běloruských hranicích. Kromě toho vás srdečně zveme na další díl úterků v naší knihovně na téma romského holocaustu a představení knihy Žít bez hořkosti Philomeny Franz. V neposlední řadě s radostí vyhlašujeme další ročník soutěže o ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2022, tentokrát věnované rovnému odměňování.

Za redakci i celý tým Gender Studies přeji klidné a solidární svátky, a hodně sil a zdraví v novém roce 2022! A těším se na viděnou v Knihovně Jiřiny Šiklové.

Marie Mrvová, šéfredaktorka

Obsah čísla

Feministická solidarita

Nenechte se rozložit. Ženy ženám, matky matkám!

Gabriela Soukalová to nedávno schytala na sociálních sítích, když sdílela video z cesty autem, kde s partnerem vtipkovali o situaci se řvoucím miminkem, které právě vezli. Byla za matku-hyenu, která místo aby udělala vše pro pohodu svého dítěte, se radši baví na jeho úkor. Lidé měli jasno.
Feministická solidarita

Chronosolidarita – nejen o času (n)a slaďování

Chronosolidarita je pojem, který v současnosti razí – patrně spíše neformálně – britský sociolog Mark Carrigan, v tuzemském prostředí pak rovněž sociolog Filip Vostal. I nám poslouží jako jakýsi odrazový můstek či rétorická figura pro další úvahy o času v kontextu genderu a solidarity.

Feministická solidarita

30 let na jednom písečku

Gender Studies, o.p.s. letos slaví 30 let svého fungování. V kontextu tohoto čísla zpravodaje jsme chtěli využít této příležitosti a zreflektovat, jak se nám ty dlouhé roky daří spolupracovat s dalšími organizacemi, se kterými sdílíme působení na poli genderové rovnosti.
Feministická solidarita

Solidarita v aktivismu: od hashtagů k svrhávání soch

Odkud čerpáme sílu, když jsme každý den pod palbou zpráv o femicidách, domácím násilí, zákazu potratů, sterilizacích trans* lidí, queerfobii, sexismu a rasismu? Jak nevyhořet v aktivismu a kde najít oporu? Odpovědí je pro nás často síla kolektivu a vzájemná solidarita, ať se děje, co se děje.
Feministická solidarita

Vrátit Afghánky Afghánistánu. Pár slov po happeningu na Kampě Save colours of Afghanistan

Je jich více než dvě stovky, musejí neustále měnit místa a skrývat se. Jsou přitom symbolem nevídané chrabrosti, protože vystudovaly a pracovaly pod velkým tlakem proto, aby se v afghánské společnosti změnilo to podstatné – aby násilí v soukromí přestalo být beztrestné, aby žena byla vnímána a respektována jako člověk, který má doma i ve
Rozhovor

Solidarita znamená podpořit i téma, které se mě osobně netýká

Jana Smiggels Kavková vystudovala politologii v nizozemském Leidenu. Pracovala jako ředitelka Fóra 50 %, předsedkyně České ženské lobby, v Radě vlády pro rovnost žen a mužů a také jako předsedkyně Výboru pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích.
Aktuálně

Soutěž Firma roku 2022: Rovné příležitosti

Gender Studies, o.p.s. vyhlašuje další ročník soutěže o prestižní ocenění Firma roku: Rovné příležitosti! Opět vybereme ty nejlepší zaměstnavatele, kteří podporují rovné příležitosti žen a mužů. Přihlaste se do letošního ročníku a zařaďte se po bok firem a organizací, které udávají trendy v personalistice!
Kultura

Čtení pro malé feministy a feministky

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme.
Tipy z knihovny

Tipy z knihovny k feministické solidaritě

V souvislosti s tématem „feministická solidarita“ přinášíme výběr tří zajímavých knih, které spojuje prvek intersekcionality a prolínání osobního a veřejného v sociálních a dalších hnutích.

Ze světa múz

Ze světa múz: Všední den

V druhém dílu rubriky Ze světa múz vám představujeme báseň bohemistky, překladatelky a básnířky Zofie Bałdyga s názvem Všední den, která reaguje na aktuální situaci na polsko-běloruských hranicích.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí