x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

09/2006 Téma tohoto čísla

Aktivní otcovství

Milí čtenáři, milé čtenářky,
všimli jste si, že vás tentokrát oslovuji naopak? Nejdříve čtenáře a pak čtenářky. To proto, že toto číslo zpravodaje je hlavně o mužích, možná je tedy také spíše pro muže. Nebojte, jenom trošičku. Zpravodaj je zaměřen na aktivní otcovství. Své si samozřejmě naleznete i vy čtenářky. Téma aktivní otcovství je zajímavé a důležité i pro ženy. Ve zpravodaji ale naleznete i články z jiného "soudku".

Kdo to vlastně je aktivní otec?

Aktivní otec se o své dítě stará již od jeho útlého dětství a nejen večer a o víkendech, ale během celého dne. Aktivní otec se účastní rodičovské dovolené a to většinou tak, že se s matkou na této "dovolené" vystřídají. Proč? Protože aktivní otec ví, že celodenní péče o jeho dítě mu s ním prohloubí vztah. Jste moderní muž? Nepropásněte to!

Kateřina Příhodová vám představí koncept "otcovské dovolené", kterou budou moci muži od nového roku využívat. A to už od sedmého měsíce věku dítěte. Kateřina Machovcová vám pak představí pracovní podmínky vhodné pro sladění práce a rodiny. Za přečtení také určitě stojí rozhovor s Martinem Járou z Ligy otevřených mužů. Martin Jára ví, že otcovství je důležité. Rozhodně ale nevynechejte ani ostatní články.

Na závěr nějakou aktualitu? Alena Králíková, ředitelka Gender Studies, o.p.s., se zúčastnila zasedání výboru CEDAW (Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen) OSN v New Yorku. Alena Králíková se ve svém výstupu zaměřila na oblast institucionálních mechanismů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů v ČR. Více nám už ale Alena Králíková představí ve své reportáži.

Pěkné čtení,
Alexandra Jachanova Doleželová
šéfredaktorka

Obsah čísla

Půl na půl

„Nechuť mladých žen pořizovat si rodinu, která je patrná na drastickém poklesu porodnosti v posledních letech, je mimo jiné způsobena nechutí mužů-otců s péčí o dítě a domácnost pomáhat.“

Ještě nedávno jsem byla přesvědčená, že brněnští NESEHNUTÍ jsou "ti co se jen tak nesehnou". Ten název mi byl sympatický a po setkání s koordinátorkami Katkou Pleskovou a Lenkou Formánkovou ještě víc, protože jsou to ženy, které působí, že se opravdu hned tak před ničím nesehnou.
Půl na půl

Karenz und Karriere - rodičovská dovolená a kariéra v Rakousku

Rodičovská dovolená a kariéra (Karenz und Karriere) je název vídeňského rozvojového partnerství v rámci evropské iniciativy EQUAL. Projekt se soustřeďuje na společenské uvědomění a inovativní modely, které by zlepšily životní a pracovní kvality zaměstnanců na rodičovské dovolené, žen i mužů.
Rovné příležitosti v praxi

Aktivní otcovství napomáhá k harmonizaci celé rodiny

Zapomeňme na model, kdy se o malé dítě starala pouze matka, a otec byl živitelem. Sociologické výzkumy dokazují, že na výchově dítěte se mají podílet rodiče oba. Nejlepší je se na rodičovské dovolené vystřídat. Podporuje to sladění rodičovství a pracovního života pro oba rodiče a umožňuje jim oboum vybudovat si pevný vztah se svým dítětem.
Rovné příležitosti v praxi

Novinky v oblasti rodičovské a mateřské dovolené

Za účelem zlepšení postavení rodin s dětmi bylo v probíhajícím roce přijato několik významných legislativních opatření, jejichž cílem je podpořit rodiny v době, kdy jeden z rodičů, většinou žena, přeruší pracovní kariéru, aby mohla osobně pečovat o dítě v rámci mateřské, potažmo rodičovské dovolené.
Rovné příležitosti v praxi

Girls' Day – den budoucnosti pro dívky

Mladá generace žen v Německu disponuje velmi dobrým školním vzděláním. Přesto se dívky v rámci své volby profese nebo dalšího vzdělávání stále v nadměrné míře rozhodují pro "typicky ženská" pole působnosti. Tím plně nevyužívají své pracovní možnosti; podnikům ale právě v technických oborech čím dále tím víc chybí kvalifikovaní mladí lidé.
Osobnost

Rovné příležitosti patří i do rukou mužů

Liga otevřených mužů, neboli LOM, se prezentuje jako nezisková organizace podporující rozvoj mužů a mužské identity. Je organizací velmi vstřícnou rovným příležitostem žen a mužů, a to například prostřednictvím diskusí o rolích a jejich (ne)přenositelnosti či o pozici mužů v péči o děti, ale také spolupráce s ženskými nevládními organizacemi.
Soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR

Poslední šance přihlásit se do soutěže!

Prodloužená uzávěrka do 22. září. Zaměření: Sladění osobního a pracovního života. Vlastníte či řídíte firmu, která podporuje rovné příležitosti žen a mužů? Pracujete v takové firmě? Přihlaste se do Citigroup Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže, kterou každoročně pořádá Gender Studies, o.p.s.
Aktuálně...

Rovné príležitosti české firmy nepália

Majitelia/-ky a personalisti/-ky českých firiem na území Prahy majú o problematike rovných príležitostí len povrchné znalosti a nepovažujú ju za dôležitú. Vyplynulo to z výskumu, ktorý realizovala Gender Studies, o.p.s. v spolupráci s výskumnou agentúrou SC&C v máji a júni 2006 ako súčasť svojho projektu "O rovnosti s firmami".

Co si myslíte o ... ?

Uvítali byste povinnou otcovskou dovolenou (cca 2 měsíce)?
Na otázku odpovídají:

(To znamená, že tyto dva měsíce by otec pobíral "otcovský" příspěvek (69% platu). Příspěvek po tyto měsíce by byl určen pouze pro otce. Pokud si je otec nevybere, není možné je vybrat matkou.)

Jan Slenárik - HW Customer Engineer - HP-UX and storage systems specialist, Hewlett-Packard Česká republika

JASNĚ! KAŽDÝ otec by si měl zažít jaké to je starat se 100% času o své dítě. Dobře to podle mě je minimálně ze dvou důvodů:
1) pozná, zač je toho loket:) - pochopí, CO máma na mateřský MUSÍ zvládat, začne si ji zaručeně víc vážit
2) získá bližší kontakt a vztah se svým dítětem, vidí jak roste, co nového dokáže a vůbec je to samá radost...
Sám jsem to zjistil, když jsem si v práci vzal půl roku poloviční úvazek. Býval jsem 14 dní doma a 14 dní v práci (ale bral jsem si dovolenou a náhradní volno, takže první 2 měsíce jsem se tam ani neukázal:) a bylo to ÚŽASNÉ. Po tom půl roce mi bylo líto, že to končí. Teď čekáme druhé mimino a udělám to samé (půl roku na poloviční úvazek). V práci už to nějak všichni očekávali a předpokládali:)
Osobně bych ale preferoval, kdyby ta otcovská dovolená byla ne 2, ale minimálně 3 měsíce.

Gabriela Kotoučová - t.č. na mateřské dovolené, HR advisor ČR, ConocoPhillips Czech Republic

Ano, otcovská dovolená se mi jeví jako velmi dobrý nápad. Byť hovoříme pouze o dvouměsíční dovolené, tak i tato doba může být velmi prospěšná pro vztah otce a dítěte a celkově pro atmosféru v rodině.
1. Domnívám se, že v první řadě stres, který matka prožívá při každodenní péči o svého potomka, se rozloží mezi partnery rovnoměrně a tím pádem dochází k jeho lepšímu zvládání.
2. Žena není odtržena od společenského a pracovního života, tudíž nedochází k její "někdy" nedobrovolné izolaci od okolního světa.
3. Výrazně se posiluje pouto mezi otcem a dítětem.
4. A co na to miminka? Myslím si, že pro ně je mnohem důležitější pocit bezpečí a otcovské lásky, kterou jim tatínkové prostřednictvím her a jejich volnějšího až bezstarostnějšího přístupu dávají, než-li třikrát denně vyměněné pobryndané tričko či 5x denně vyvařené lahvičky (což tatínkové někdy s oblibou zapomínají).

Miloš Velíšek, ředitel úseku pojištění vozidel, Allianz pojišťovna, a.s.

Osobně by se mi určitě líbilo, kdybych se mohl dva měsíce v klidu věnovat jen rodině. Ale zároveň si neumím představit, že bych svou práci přerušil na tak dlouhou dobu. Myslím si, že v manažerských funkcích je velmi těžké zajistit hladký chod oddělení bez vedoucího na delší časové období. Pochopitelně je to stejně obtížné i v případě žen na mateřské dovolené, která je navíc podstatně delší. Povinná otcovská dovolená by pro lidi příjemná, ale pro firmy by znamenala další zátěž.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí