
Rodina v barvách duhy
Vážené čtenářstvo,
přichází konec Pride Month a spolu s ním i nové vydání našeho zpravodaje, tentokrát věnované tématu queer rodičovství. Červen je totiž měsícem hrdosti, měsícem, kdy oslavujeme rozmanitost, připomínáme si boj za práva LGBTQ+ osob a dáváme hlas příběhům, které jsou často opomíjeny.
V tomto vydání se zaměřujeme na queer rodičovství – na realitu, která existuje navzdory zákonům, institucím, stereotypům a předsudkům. Rodiny dvou matek, dvou otců, trans a nebinárních rodičů tu jsou. A jsou tu i rodiče všech queer dětí. Tito rodiče se snaží vychovávat děti s láskou, důstojností a vytrvalostí, přesto jim stát i okolí často staví překážky, místo aby poskytovaly podporu. Měsíc hrdosti pro nás tak není jen oslavou, je připomínkou, že právo na rodinu, bezpečí a uznání stále není automatické. Na místě je ale také rozčilení z toho, že práva v 21. století stále ještě nejsou rovná. Tento vztek je oprávněný. Je zdravý. A je potřeba. Čekají nás ještě nelehké výzvy, kterým musíme čelit. Ať už jde o nové snahy o omezení práv trans lidí, přes rostoucí vliv antigenderového hnutí, až po šíření dezinformací o queer komunitě.
Právě proto je důležité, abychom drželi*y spolu. Mluvili*y nahlas. A nenechali*y se unavit. Pamatujme, že každé pojmenování a kritika nespravedlnosti je posunem vpřed!
Jak být podporujícím rodičem queer dítěte? Dozvíte se v článku Lucie Šancové. V anketě jsme se tentokrát ptali*y, co je na queer rodičovství největší radost. A přinášíme i inspirativní čtení o tom, proč je důležité zavádět LGBTQ+ témata do škol.
Přinášíme také pohled na ESG reporting, kde hrají témata rovnosti, diverzity a péče čím dál větší roli. Dozvíte se také, co změnila legislativní úprava partnerství stejnopohlavních párů a také to, co je to pride washing. V provozu je opět také právní poradna, na všechny vaše dotazy odpovídá naše právnička Anna Řídká, která přichází již tradičně s právnickým okénkem – tentokrát na téma queer „mateřská“.
Nechybí ani tipy na čtení pro malé feministy a feministy od Kateřiny Čopjakové. Na své si přijdeme ale i my starší – máme připraveny také čtenářské tipy z naší Knihovny Jiřiny Šiklové.
A jaké kroky podnikají zaměstnavatelé k tomu, aby bylo pracovní prostředí přátelštější vůči rodičům a ostatním pečujícím? Přečtěte si reportáž z panelové debaty, která proběhla na jarní HR konferenci, kde byly také vyhlášeny výsledky letošního ročníku naší soutěže Firma roku: Rovné příležitosti. Specifickou podporu otců ve společnosti Tesco Stores ČR popisuje ve svém článku Petr Pokorný.
Poslední dobou toho na nás není málo. Ve světě, na sítích, ve zprávách i mezi řádky. Dělejme si proto radost navzájem, tvořme, pečujme, odpočívejme a mysleme na to, že svět, jaký chceme – spravedlivý, otevřený a solidární –začíná v nás.
Mějte krásné léto.
Štěpánka Sůsová
šéfredaktorka
Svět je pestrý a je správné ve škole učit o všech jeho podobách
Svět je pestrý a je správné ve škole učit o všech jeho podobách Otázka zavádění LGBT+ témat do škol se stala stěžejní disciplínou kulturních válek. V hlasitém dohadování o to, zda sexualita, mezilidské vztahy a identita do výuky patří, nebo jsou mládeži nebezpečnou…
Jak podpořit rodiče i diverzitu? Panelová diskuze přinesla představení dobrých praxe firem Vodafone a Tesco
Jak podpořit rodiče i diverzitu? Panelová diskuze přinesla představení dobrých praxe firem Vodafone a Tesco. Jak mohou firmy vytvářet pracovní prostředí, které reflektuje různorodé potřeby všech zaměstnaných? A jak firmy podporují rovné odměňování, slaďování…
ESG v praxi
ESG v praxi: Jak začlenit LGBTQ+ inkluzi do firemní strategie? Pokud pracujete ve větších firmách, pravděpodobně už jste o ní slyšeli. Narazit jste na ni ale mohli i kdekoliv jinde – v médiích, na konferencích či školeních. Co přesně zkratka ESG znamená a proč se o…
Čtení pro malé feministy a feministky
Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale…
Buďme podporou a nekritizujme!
Jsem máma transgender dcery, které je 17 let a která je v tranzici už téměř pět let. Žijeme v severních Čechách. O svém přesvědčení, že je holka v chlapeckém těle se mi dcera svěřila ve svých 12 letech. Byla Covidová pandemie, dcera měla pouze online hodiny,…
Táta je taky týmový hráč
Více než 26 % našich zaměstnanců tvoří muži — a mnozí z nich se v průběhu svého pracovního života stávají otci. V Tesco Stores ČR věříme, že podpora rodičovství patří oběma partnerům. Proto jsme pro naše kolegy připravili balíček opatření, které jim pomohou sladit…
Partnerství pro stejnopohlavní páry
Začíná platit partnerství pro stejnopohlavní páry. Co se změní a co zůstává nevyřešeno? Od ledna vstupuje v platnost úprava občanského zákoníku, která umožňuje stejnopohlavním párům uzavírat takzvané partnerství. I když jde o důležitý posun, nový zákon stále…
Právní poradna radí, jak na queer mateřskou
Queer „mateřská“ – orientace v českém systému sociálních dávek Žiju s partnerkou v lesbickém partnerství. Partnerka otěhotněla a o dítě se chystáme pečovat společně. Potom, co bude partnerka zapsána do rodného listu dítěte jako matka, hodlám, jakožto druhá…
Tipy z Knihovny Jiřiny Šiklové
Tipy z knihovny – Zpravodaj 2025 Queer rodičovství – téma prvního zpravodaje roku 2025 je také aktuálním předmětem ožehavých diskuzí dnešní doby. I když o něm slyšíme všude, je smutným faktem, že většina lidí, které toto téma vtahují do politických debat,…
Duha jenom na měsíc
Pinkwashing (známý také jako pride washing) je termín popisující marketingovou strategii firem, které prodávají nebo propagují prodávají a propagací LGBTQ+ s cílem zvýšit profit, ale bez jakéhokoliv reálného zájmu o LGBTQ+ komunitu. Největší vlna pride washingu…