1/2025

Téma tohoto vydání:

Rodina v barvách duhy

Vážené čtenářstvo,

přichází konec Pride Month a spolu s ním i nové vydání našeho zpravodaje, tentokrát věnované tématu queer rodičovství. Červen je totiž měsícem hrdosti, měsícem, kdy oslavujeme rozmanitost, připomínáme si boj za práva LGBTQ+ osob a dáváme hlas příběhům, které jsou často opomíjeny.

V tomto vydání se zaměřujeme na queer rodičovství – na realitu, která existuje navzdory zákonům, institucím, stereotypům a předsudkům. Rodiny dvou matek, dvou otců, trans a nebinárních rodičů tu jsou. A jsou tu i rodiče všech queer dětí. Tito rodiče se snaží vychovávat děti s láskou, důstojností a vytrvalostí, přesto jim stát i okolí často staví překážky, místo aby poskytovaly podporu. Měsíc hrdosti pro nás tak není jen oslavou, je připomínkou, že právo na rodinu, bezpečí a uznání stále není automatické. Na místě je ale také rozčilení z toho, že práva v 21. století stále ještě nejsou rovná. Tento vztek je oprávněný. Je zdravý. A je potřeba. Čekají nás ještě nelehké výzvy, kterým musíme čelit. Ať už jde o nové snahy o omezení práv trans lidí, přes rostoucí vliv antigenderového hnutí, až po šíření dezinformací o queer komunitě.

Právě proto je důležité, abychom drželi*y spolu. Mluvili*y nahlas. A nenechali*y se unavit. Pamatujme, že každé pojmenování a kritika nespravedlnosti je posunem vpřed!

Jak být podporujícím rodičem queer dítěte? Dozvíte se v článku Lucie Šancové. V anketě jsme se tentokrát ptali*y, co je na queer rodičovství největší radost. A přinášíme i inspirativní čtení o tom, proč je důležité zavádět LGBTQ+ témata do škol.

Přinášíme také pohled na ESG reporting, kde hrají témata rovnosti, diverzity a péče čím dál větší roli. Dozvíte se také, co změnila legislativní úprava partnerství stejnopohlavních párů a také to, co je to pride washing. V provozu je opět také právní poradna, na všechny vaše dotazy odpovídá naše právnička Anna Řídká, která přichází již tradičně s právnickým okénkem – tentokrát na téma queer „mateřská“. 

Nechybí ani tipy na čtení pro malé feministy a feministy od Kateřiny Čopjakové. Na své si přijdeme ale i my starší – máme připraveny také čtenářské tipy z naší Knihovny Jiřiny Šiklové.

A jaké kroky podnikají zaměstnavatelé k tomu, aby bylo pracovní prostředí přátelštější vůči rodičům a ostatním pečujícím? Přečtěte si reportáž z panelové debaty, která proběhla na jarní HR konferenci, kde byly také vyhlášeny výsledky letošního ročníku naší soutěže Firma roku: Rovné příležitosti. Specifickou podporu otců ve společnosti Tesco Stores ČR popisuje ve svém článku Petr Pokorný.

Poslední dobou toho na nás není málo. Ve světě, na sítích, ve zprávách i mezi řádky. Dělejme si proto radost navzájem, tvořme, pečujme, odpočívejme a mysleme na to, že svět, jaký chceme – spravedlivý, otevřený a solidární –začíná v nás.

Mějte krásné léto.

Štěpánka Sůsová
šéfredaktorka

Obsah vydání:
Hlavní téma1/2025Bohdana Rambousková
Svět je pestrý a je správné ve škole učit o všech jeho podobách

Svět je pestrý a je správné ve škole učit o všech jeho podobách

Svět je pestrý a je správné ve škole učit o všech jeho podobách Otázka zavádění LGBT+ témat do škol se stala stěžejní disciplínou kulturních válek. V hlasitém dohadování o to, zda sexualita, mezilidské vztahy a identita do výuky patří, nebo jsou mládeži nebezpečnou…

Hlavní téma1/2025Štěpánka Sůsová
Jak podpořit rodiče i diverzitu? Panelová diskuze přinesla představení dobrých praxe firem Vodafone a Tesco

Jak podpořit rodiče i diverzitu? Panelová diskuze přinesla představení dobrých praxe firem Vodafone a Tesco

Jak podpořit rodiče i diverzitu? Panelová diskuze přinesla představení dobrých praxe firem Vodafone a Tesco. Jak mohou firmy vytvářet pracovní prostředí, které reflektuje různorodé potřeby všech zaměstnaných? A jak firmy podporují rovné odměňování, slaďování…

Co si myslíte o … ?

Co je pro vás největší radost queer rodičovství?

Dva tátové: Že je úplně stejné jako jakékoliv jiné rodičovství. Běžný všední a praktický život vůbec nerozlišuje, jestli je rodina queer nebo ne. Součástí a radostí je pro nás i to, že tak přirozeně vedeme děti k upřímné toleranci.